VYUŽITÍ VE VÝUCE
CÍL AKTIVITY:
Pedagog využije AI k vytvoření krátké aktivity. Žák si prostřednictvím vyhledávání informací vytvoří lepší představu o vzdálenostech a fyzikálních vlastnostech v soustavě Země – Měsíc.
POSTUP:
PROMPT: Cílem výukové hodiny zeměpisu v sedmé třídě je motivovat žáky ke studiu Měsíce a uvést alespoň 5 rozdílů mezi planetou a její přirozenou družicí. Pro tento účel vytvoř 25 krátkých zajímavých tvrzení o Měsíci. Tvrzení by se neměla soustředit pouze na fakta, ale měla by probouzet zvědavost. Např. místo vzdálenosti Země – Měsíc v kilometrech prosím o totéž v počtu průměrů Země. Tvrzení max. 2 řádky textu.
ÚPRAVA: Vybereme 20 tvrzení a některá upravíme tak, aby byla nesprávná.
TIP: Aktivitu lze obohatit puštěním tematické písně, např. Měsíc (Mňága a Žďorp), Dark Side of the Moon (Pink Floyd).
ZADÁNÍ PRO ŽÁKY: S pomocí internetu najdi, zakroužkuj a oprav 4 nesprávná tvrzení o Měsíci.
(20 tvrzení i řešení uvedeno v pdf)
PLANETãRNÍ GEOGRAFIE S CHATBOTEM

Generativní AI lze ve výuce využít jako nástroj pro podporu učení i tvorby materiálů, např. pracovních listů, testových otázek nebo diferenciovaných úloh podle úrovně žáků. Studenti ji zase mohou využít k vysvětlení složitějších témat, shrnutí textů apod. Důležité je učit se s AI pracovat kriticky – je třeba ověřovat informace, chápat limity generovaných textů a rozlišovat mezi vlastní prací a pomocí nástroje. Nabízíme ukázku tvorby aktivity pomocí AI k tématu planetární geografie.
FYZIKA:
Vesmír – sluneční soustava, měsíční fáze
ZEMĚPIS:
Přírodní obraz Země – země jako vesmírné těleso
KDE VYUŽÍT:
K UČENÍ: vyhledává a třídí informace a na základě jejich pochopení, propojení a systematizace je efektivně využívá v procesu učení, tvůrčích činnostech a praktickém životě
DIGITÁLNÍ: získává, vyhledává, kriticky posuzuje, spravuje a sdílí data, informace a digitální obsah, k tomu volí postupy, způsoby a prostředky, které odpovídají konkrétní situaci a účelu
KOMPETENCE:




